Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 497 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRWAĆ...

wtorek, 22 marca 2011 14:43

@)-->-->--

 

P O Ż E G N A N I E

Z

B L O G I E M

@)-->-->--

 

Mój blog zakończył swoją egzystencję. Nie ma już miejsca na żadną fotografię ;-(  Dawniej widoczne było, ile mam miejsca wykorzystanego, ile już wykorzystałam. Teraz wszystkie informacje znikły i ... zostałam zaskoczona. Czekałam cierpliwie w nadziei, że jeszcze coś uda mi się dodać, ale się nie doczekałam. Widocznie nie mam już miejsca. Nie tracąc czasu założyłam nowy blog, na który bardzo serdecznie zapraszam.

Mój nowy blog to:

Pory Roku

@)-->-->--Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

FIRMA

piątek, 11 marca 2011 16:30

*

EXBUD SKANSKA

 

 

Skanska jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce, obecną na naszym rynku od kilkudziesięciu lat. Skanska realizuje obiekty z zakresu budownictwa ogólnego i przemysłowego, drogowego, mostowego, hydrotechnicznego i kolejowego. Działa też jeko deweloper na rynku mieszkaniowym.

 

 

Zapraszam też do innych moich blogów:

Pamiętnik

Zaczarowany Swiat PrzyrodyPodziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

DWORZEC KOLEJOWY W KIELCACH

wtorek, 08 marca 2011 21:58

JEDZIE  POCIĄG  Z  DALEKA...

 

 

Dworzec kolejowy w Kielcach to taki obiekt, z którego trudno kielczaninowi być zadowolonym. Jednocześnie śledząc historię tego miejsca, odczucia są zdecydowanie odmienne. Dlaczego prezentując dworzec kielecki umieściłam kolaż zdjęć ?? No, dlatego, że cała ściana frontowa jest oklejona  reklamami. Budynek wygląda okropnie !Dlatego cieszyć mogą plany wyburzenia tego przyozdobionego cudaka i zastąpienie go nową, piękną architekturą.

 

Tak obecnie wygląda dworzec PKP w Kielcach

 

Wróćmy jednak do historii kieleckiego dworca kolejowego. W pierwszej wersji linia kolejowa miała przebiegać z Piotrkowa do Sandomierza z pominięciem Kielc.Kilka lat później zdecydowano, że zostanie poprowadzona pomiędzy Dęblinem i Dąbrową Górniczą, a w tej wersji dworzec miał stanąć około 3 kilometry za Kadzielnią. Taki przebieg linii i lokalizacja były najtańsze, ale...nie zgodzili się na to mieszkańcy Kielc. Utworzyli oni Komitet Kolejowy. Kielczan obciążono dodatkowym podatkiem, z czego Komitet wykupił grunty i przekazał je Zarządowi Budowy Kolei.

Gdyby każda inwestycja w Polsce miała takie poparcie w społeczeństwie, jak budowa kolei w Kielcach w 1881 roku, to naprawdę wiele osiągnęlibyśmy. A motywacja tego przedsięwzięcia była ogromna, bo bez kolei do Warszawy jechano wówczas 24 godziny, a furmanką 36 godzin !Dzięki kolei rozwinął się kamieniołom na Kadzielni, powstały Wapienniki na Wietrzni, a obok torów powstały znane do dzisiaj w całym kraju zakłady Społem. Nareszcie dojechać można było do Petersburga czy Paryża.

25 stycznia 1885 roku Dworzec Kolejowy w Kielcach został oddany do użytku !!

 

 

W sierpniu 1885 roku przez Kielce przejechał car Rosji i król Polski zarazem ( dość ciekawa postać historyczna-może opiszę w Pamiętniku jego życiorys, był przecież królem Polski w latach 1881-1894) - Aleksander III. Pociąg zatrzymał się na 10 minut, car wysiadł na chwilę, a na dworzec wyległy tłumy kielczan.

 

 

W 1902 roku sytuacja się powtórzyła, bo tym razem przez Kielce jechała grecka królowa.

 

 

Pociągiem jeździł też wtedy nieznany nikomu Stefan Żeromski.

Tłumy witały Józefa Piłsudskiego, gdy w 1921 roku przyjechał odebrać honorowe obywatelstwo. W nocy z 17 na 18 maja 1935 roku trumna ze zwłokami marszałka jechała do Krakowa. Na dworcu w Kielcach było wtedy około 40 tysięcy ludzi. Kielce liczyły wówczas 65 tysięcy obywateli.

 

 

We wrześniu 1939 roku budynek dworca został zbombardowany przez Niemców. Niemcy zniszczyli też Pomnik Niepodległości ustawiony w 1929 roku na placu pzed dworcem. Dworzec odbudowano po wojnie, pomnik wrócił na miejsce dopiero w 2002 roku.

 

Odbudowany  po wojnie dworzec kolejowy w Kielcach.

 

Na przełomie lat 1960/1970 do Kielc wjechał pierwszy pociąg elektryczny !!

 

 

Najnowsza wiadomość jaką przeczytałam na temat dworca PKP w Kielcach jest taka, że w roku 2012 stary budynek dworca ma być wyburzony, a na jego miejscu ma powstać nowy :-]

Będzie to wspólna inwestycja PKP i Urzędu Miasta. Termin budowy jest uzależniony od największej inwestycji jaka powstaje w Kielcach, to jest od węzła komunikacyjnego Żelazna. Dla tych co nie znają Kielc  dopowiem, że chodzi o nazwę ulicy przy dworcu PKP, która to ulica nazywa się po prostu Żelazna.

 

 

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Zapraszam też tutaj:

Blog Joli

Zaczarowany Swiat Przyrody

Pamiętnik

)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

ZACHÓD SŁOŃCA

czwartek, 03 marca 2011 21:43

Dosyć zimy !!

Śnieg znikł z mojego bloga. Teraz będzie panowało Słońce !!

 


 

Tak zachodziło Słońce nad moim osiedlem kilka dni temu.

 

A tak zachodzi Słonko na Marsie - na niebiesko ??

 

Zachodzące Słońce sfotografowane w Australii.

 

Tak zachodzi Słońce w górach.

 

A tak nad morzem.

 

Słońce schowało się w lesie.

*****************************************************************

Słonecznie zapraszam do swoich innych blogów:

Blog Joli

Pamiętnik

Zaczarowany Swiat Przyrody

*****************************************


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (26) | dodaj komentarz

poniedziałek, 20 listopada 2017

O moim bloogu

fotograficzny

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O mnie

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl